Skip to content

آنکارا: کل دنیا دولت فلسطین به پایتختی قدس را به‌رسمیت می‌شناسند

7 ماه ago

17 words

به گزارش مرکز مطالعات آمریکا به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیاالیوم، بن علی ییلدریم نخست‌وزیر ترکیه روز شنبه طی سخنانی در کنفرانس حزب عدالت و توسعه گفت: تمام کشورهای دنیا به‌زودی دولت فلسطین را به پایتختی قدس شرقی به‌رسمیت می‌شناسند و اینگونه این بحران کاملا به پایان می‌رسد.

وی در واکنش به تصمیم آمرکیا برای به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل گفت: چنین چیزی در واقعیت اتفاق نمی‌افتد، زیرا همه کشورهای اسلامی و همه کشورهای پیشرفته دنیا که عاقلانه رفتار می‌کنند، متحد شدند و این تصمیم ظالمانه را رد کردند.

نخست‌وزیر ترکیه گفت: دنیای اسلام و مسیحیت و کل بشریت، از مسأله فلسطینیان که از سال‌ها قبل ادامه دارد، حمایت کردند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ششم دسامبر گذشته (15 آذر)، قدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد و بر خلاف همه قطعنامه‌های سازمان ملل درباره وضعیت قانونی قدس، دستور انتقال سفارت کشورش به این شهر را صادق کرد.

این تصمیم ترامپ موجی از خشم را در دنیای عرب و اسلام برانگیخت و بیشتر کشورهای غربی از این تصمیم ترامپ انتقاد کردند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به این تصمیم آمریکا، اسرائیل را دولت تروریسم نامید و سیزدهم دسامبر (22‌آذر) نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی درباره قدس را در استانبول را با مشارکت 48 کشور برگزار کرد.

پس از اینکه آمریکا پیش‌نویس قطعنامه مصر درباره قدس در شورای امنیت را وتو کرد، مجمع عمومی سازمان ملل 21 دسامبر (30 آذر)، با اکثریت آراء قطعنامه‌ای را در مخالفت با تصمیم آمریکا درباره قدس، تصویب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *