Skip to content

استفاده از سلاح شیمیایی روش کثیف تروریست ها است

3 ماه ago

0 words

به گزارش مرکز مطالعات آمریکا به نقل از خبرنگار ایرنا، دیمتری پولیانسکی معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد روز یکشنبه در این باره در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: برای یادآوری به کسانی که یکی دیگر از اخبار جعلی درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در دومای سوریه در 7 آوریل منتشر کردند می گویم که ما بارها هشدار دادیم که تحریک این نوع اقدامات با کمک کلاه سفیدها، توسط تروریست های محاصره شده و حامیان آن ها فراهم می شود.
وی با طرح این پرسش که چرا نظامیان سوریه که پیشتاز هستند و در آستانه آزادسازی دوما قرار دارند باید از سلاح شیمیایی استفاده کنند؟ افزود:حتی اگر آنها این سلاح ها را داشته باشند که دمشق انکار می کند، استفاده از آن منطقی نیست؛برعکس، تروریست ها همه دلایل لازم را برای انجام چنین روش کثیفی همچون گذشته دارند تا جلب توجه کنند.
سفیر روسیه در سازمان ملل درباره فرایند تحقیق مشترک استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه هم اظهار کرد: روسیه به تمدید این فرایند موسوم به «جیم» رای داد در حالی که آمریکا و انگلیس از تجدید نظر در روش کار خود برای اطمینان از شفافیت، عینیت و بی طرفی خودداری کردند.
پولیانسکی اضافه کرد: ما پیشنهاد دیگری را پیشنهاد دادیم که مسدود شد. ما اصرار داریم که ناظران باید به سوریه بروند نه این که گزارش ها و یوتیوب را تجزیه و تحلیل کنند.
وی تصریح کرد: پیشنهادات ما در سازمان ملل متحد به خوبی شناخته شده است، اگر ایالات متحده و انگلیس به دنبال رسیدن به یک فرایند واقعی برای تحقیق باشند، می توانیم در مدت 10 دقیقه در مورد متن آن به توافق برسیم اما این یک بهانه است تا همچون موضوع اسکریپال، علیه روسیه موضع گیری کنند.
معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد: سوریه مکررا از بازرسان بین المللی دعوت کرده است اما آنها نمی خواهند به آنجا بروند، می گویند فیلم های یوتیوب کافی است.
پولیانسکی خاطرنشان کرد: مطمئن هستم این بار هم وضعیت مشابه قبل خواهد بود؛ حکم صادر شده است. چرا انگلیس و ایالات متحده در مورد هرگونه تحقیق باید ناظر و مراقب باشند؟
وی با بیان این که ما موافق بازرسی بی طرفانه به شرط حضور در منطقه هستیم اظهار کرد: شواهد باید فراتر از شک و تردید باشد نه در قالب «به احتمال زیاد». در واقع انگلیس و ایالات متحده کسانی بودند که پیش نویس فرایند تحقیق مشترک را از بین بردند.
ماموریت فرایند تحقیق مشترک سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی و سازمان ملل متحد برای مساله استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه با پایان یافتن دوره ماموریت خود در 17 نوامبر 2017 نتوانست برای یکسال دیگر تمدید شود.
روسیه به دلیل استفاده سیاسی از این فرایند و همچنین استفاده از مدارک مخدوش و نامعتبر که عمدتا از تروریست ها کسب شده بود، ادامه این روند را توجیه ناپذیر دانست و خواستار اصلاح آن شد. به همین دلیل پیش نویس قطعنامه ای را برای چگونگی تداوم این کمیته تحقیق ارائه داد که با مخالفت آمریکا و کشورهای غربی مواجه شد.
حال کشورهای غربی بار دیگر درخواست داده اند تا به بهانه اتهام واهی علیه دولت سوریه در استفاده از سلاح شیمیایی در دوما حوالی دمشق، نشست اضطراری شورای امنیت در ساعت 11.30 روز دوشنبه به وقت محلی برگزار شود.
اروپام*1429

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *