Skip to content

جروزالم‌پست: آمریکا و اسرائیل از تهدید شیعیان مسلح در منطقه می‌ترسند

4 ماه ago

0 words

به گزارش مرکز مطالعات آمریکا به نقل از مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

جروزالم پست نوشت: «اگرچه کردهای منطقه حمایت کامل خود را برای به رسمیت شناختن طرح آمریکا برای انتقال سفارت واشنگتن به اورشلیم (قدس) اعلام کرده‌اند، اما شبه نظامیان شیعه بزرگترین چالش در این خصوص هستند چرا که از یک سو سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان از شکل‌گیری انتفاضه جدید در سرزمین‌های فلسطینی حمایت کرد و از سوی دیگر، قیس الخزعلی، رهبر شبه نظامیان شیعه عصایب اهل الحق تحت حمایت ایران در عراق نیز به تازگی بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بر تصمیم قبلی خود برای تعیین اورشلیم (قدس) به عنوان پایتخت اسرائیل صحه گذاشت، روز پنجشنبه در یک پیام توئیتری با هشتک جدید عربی بر «پایتخت فلسطینی بودن» قدس تاکید کرد.

خزعلی در این پیام که جنبه بیانیه نیز داشت نوشت:

«آمریکا بدون اجرای طرح عادی‌سازی مناسبات اعراب به سرکردگی عربستان سعودی با اسرائیل هرگز جرأت نمی‌کرد طرح انتقال پایتخت اسرائیل از تل‌آویو به قدس را عملی کند و سفارتش را نیز به این شهر منتقل سازد».

این بیانیه در واقع مصداق بارز خشم حلقه شبه نظامیان شیعه در عراق است که می‌تواند تهدید جدی علیه ائتلاف نیروهای تحت رهبری آمریکا در عراق نیز باشد.

خزعلی که یک بار در سال ۲۰۰۷ به سبب حمله به نیروهای آمریکایی در عراق زندانی و در سال ۲۰۰۹ آزاد شد، به همراه نیروهای تحت امر خود نفوذش را گسترش داده است؛ نیروهای او بودند که نقش اساسی در آزادسازی حومه موصل از دست تروریست‌های داعش بازی کردند و هم او بود که در ماه اکتبر (دی‌ماه) گذشته در تصمیم بغداد برای خارج کردن کنترل کرکوک از دست حکومت خودمختار کردستان عراق موثر بود.

شبه نظامیان تحت امر خزعلی از سال ۲۰۱۶ به عنوان بخشی از جبهه شبه نظامی شیعه حشدالشعبی یا نیروهای بسیج مردمی عراق عمل کرده و امروزه حتی به عنوان بخشی از نیروهای امنیتی آن کشور عمل می‌کنند.

یا در همان اکتبر، زمانی که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، دولت عراق را وادار به خلع سلاح شبه نظامیان کرده بود، خزعلی با تهدید آمریکایی‌ها از آنها خواسته بود به کشورشان باز گردند.

وی حتی روز پنجشنبه در پیام توئیتری خود نوشته بود:

«تصمیم ترامپ برای تعیین قدس به عنوان پایتخت اسرائیل آغازی بر پایان اجرای پروژه ایجاد یک رژیم نژادپرست اسرائیلی است».

او گستاخانه و با تقبیح و محکوم کردن تصمیم ترامپ، خواستار نابودی اسرائیل شده و از همه کشورهای خاورمیانه خواسته بود سفارتخانه‌های آمریکا در پایتخت‌های خود را تعطیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *