Skip to content

سرمستی « نتانیاهو» از اقدامات ضد فلسطینیِ ترامپ و عملیات ترکیه در عفرین

7 ماه ago

10 words

اخیرا رسانه ها جمله کوتاهی را از «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نقل کرده اند. نتانیاهو گفته است: «این روزها برای اسرائیل، روزهای خوبی است». به نظر می رسد که اقدامات رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا علیه مسئله فلسطین و قدس اشغالی از یک سوی و تحولات ترکیه و به ویژه عملیات نظامی این کشور در شهر عفرین از سوی دیگر، از عوامل اصلی این اظهارنظر مقام اسرائیلی باشد. واقعیت این است که مدتی است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فلسطینیان را تحت فشار قرار داده تا طرح جدید سازش را بپذیرند؛ طرحی که تمام بندهای آن مطابق با خواسته ها و اهداف رژیم صهیونیستی است. ترامپ گروه های فلسطینی را تهدید کرده که در صورت عدم پذیرش طرح مذکور و مخالفت با نشستن بر سر میز مذاکرات با اسرائیل، واشنگتن حمایت های مالی خود از تشکیلات خودگردان را قطع کرده و دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن را نیز خواهد بست.

تشدید فشارها در سفر منطقه ای پنس

ایالات متحده آمریکا فشارهای خود بر گروه های فلسطینی به ویژه تشکیلات خودگردان را با سفر «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری به برخی کشورهای منطقه، تشدید کرد. پنس در جریان سفرهای منطقه ای خود با سران کشورهای عربی در خصوص طرح جدید سازش به بحث و تبادل نظر پرداخت و صراحتا تأکید کرد که ترامپ خواستار موفقیت هرچه سریعتر این طرح است. طبق آخرین اخبار و گزارش ها، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان دیدارهایش با سران کشورهای اردن و مصر، آنها را مأمور رایزنی با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین و قانع ساختن آنها به پذیرش طرح جدید سازش کرده است. با این حال، گروه های فلسطینی و حتی تشکیلات خودگردان فلسطین هم طرح ارائه شده از سوی آمریکا را یک فاجعه واقعی می دانند.

محورهای طرح جدید سازش ایالات متحده

طبق طرح ارائه شده از سوی ایالات متحده آمریکا، می بایست بخش هایی از اراضی میان کرانه باختری و قدس اشغالی به اراضی اشغال شده سال 1967 که اسرائیل آن را متعلق به خود می داند، ملحق شود. بر اساس این طرح، قدس اشغالی پایتخت بلامناقشه اسرائیل خواهد بود و نه فلسطین. طرح جدید ایالات متحده آمریکا همچنین می گوید که گروه های فلسطینی و تشکیلات خودگردان فلسطین حق داشتن هیچ ارتش سازمان یافته ای را ندارند و تنها باید به داشتن نیروهای پلیس قانع باشند. در طرح ایالات متحده آمریکا همچنین آمده است که هماهنگی های امنیتی میان دستگاههای امنیتی اسرائیل و فلسطین باید ادامه یابد. در طرح ارائه شده از سوی دولتمردان ایالات متحده آمریکا همچنین «حق بازگشت» فلسطینیان به سرزمین مادری و اشغال شده خود نادیده سلب شده است.

پیچیده شدن بحران سوریه به نفع صهیونیسم

علاوه بر مسئله فلسطین و تحولات مربوط به آن و اقدامات ترامپ علیه فلسطینیان که به مذاق نخست وزیر رژیم صهیونیستی خوش آمده، در سوریه نیز عملیات نظامی ترکیه علیه شهر کُردنشین عفرین موجب پیچیده شدن بحران این کشور شده است. ترکیه عملیات نظامی خود در شمال سوریه را با این هدف آغاز کرد که بتواند به حضور نظامی کُردها در جبهه شمالی پایان داده و مانع از ایجاد گذرگاه های مرزی توسط کُردها شود. همین اقدام ترکیه دخالت نیروهای آمریکایی برای حفظ منافع خود در شمال سوریه را به دنبال خواهد داشت؛ مسئله ای که وضعیت را بیش از پیش پیچیده خواهد کرد. این در حالی است که عملیات نیروهای سوری علیه تروریست های تکفیری جبهه النصره در حومه استان ادلب ادامه دارد. آخرین اخبار هم حاکی از آن است که نیروهای سوری قصد دست کشیدن از عملیات ضد تروریستی خود در حومه ادلب را نداشته و قصد دارد به زودی وارد این شهر شوند. این وضعیت پیچیده میدانی بدون شک رضایت اسرائیل و شخصِ نتانیاهو را به دنبال داشته است.

این را نیز اضافه کنید که ایالات متحده آمریکا طی سالهای گذشته همواره بر سر برخی مسائل ـ نه چندان کوچک ـ با رجب طیب اردوغان از رهبران ترکیه اختلاف داشته است. آمریکایی ها هم اکنون نیز معتقدند که اردوغان به دنبال بهره برداری از عملیات نظامی در عفرین برای موفقیت در انتخابات پارلمانی سال آینده میلادی یعنی در سال 2019 است. به همین دلیل است که وضعیت در شمال سوریه پیچیده تر می شود. آمریکایی ها در صدد هستند تا عفرین را به تله ای برای به دام انداختن ترکیه و اردوغان تبدیل کنند. لذا ممکن است واشنگتن در آینده از طریق برخی کانال ها، دولت سوریه را وادار به مقابله نظامی مستقیم با ترکیه در شمال سوریه کند. البته پیشتر، روسیه این توطئه آمریکا برای شعله ور کردن آتش جنگ در شمال سوریه را خنثی کرده است. مقامات روسیه پیشتر به دمشق اعلام کرده اند که حضور مستقیم نظامیان سوری در شمال سوریه به نفع آن نیست. مسکو به دمشق توصیه کرده است که نباید با دخالت مستقیم در شمال سوریه در باتلاق آمریکا و ترکیه گرفتار شد. واشنگتن در شمال سوریه تلاش می کند تا از طریق تداوم حمایت های گسترده از نیروهای کُردی، آنها را مقابل ترکیه به پیروزی برساند. واشنگتن همچنین کُردها را تحریک خواهد کرد که در مرزهای ترکیه دست به اقدامات خرابکارانه بزنند تا اردوغان تاوان اقدام نظامی خود در شمال سوریه را پس بدهد.

سرمستی نتانیاهو از تحولات فلسطین و سوریه

اکنون و با بررسی تحولات فلسطین و فشارهای آمریکا از یک سوی و همچنین واکاوی اتفاقاتی که در شمال سوریه در حال رخ دادن است از سوی دیگر، مشخص شد که چرا نتانیاهو این روزها را روزهای اسرائیل می داند. فشارهای متعدد دولتمردان ایالات متحده آمریکا علیه فلسطینیان و همچنین کورتر شدن گِره کلاف درهم پیچیده بحران در جبهه شمالی سوریه موجبات سرمستی نخست وزیر رژیم صهیونیستی را فراهم آورده است. اسرائیلی ها اکنون تصور می کنند که با تشدید فشارهای دولت ترامپ علیه فلسطینیان، نابودی مسئله فلسطین بسیار نزدیک است. آنها همچنین از عملیات نظامی ترکیه در شهر کردشنین عفرین که موجب پیچیده تر شدن بحران سوریه شده است، سرمست و شاد هستند.

جونی منیر: تحلیلگر جهان عرب

منبع: روزنامه لبنانی «الجمهوریة»

مترجم: اکرم آزادی مهرگانی

انتهای متن/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *