Skip to content

سنای آمریکا اختیارات ترامپ برای صدور فرمان حمله هسته‌ای را زیر سوال برد

8 ماه ago

20 words

سنای آمریکا اختیارات ترامپ برای صدور فرمان حمله هسته‌ای را زیر سوال بردبه گزارش مرکز مطالعات آمریکا به نقل از  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان ،به نقل از رویترز، در پی لفاظی‌های اخیر ترامپ علیه کره شمالی، کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برای اولین بار در طول چهل سال گذشته امکان محدود کردن اختیارات رئیس جمهور برای صدور فرمان حمله هسته‌ای را به بحث گذاشت.

باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا، در این نشست اذعان کرد که سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از تنش‌های روزافزون ترامپ با کره شمالی و تهدیدات نسنجیده او به شدت نگرانند.

سناتور کریس مورفی نیز در این نشست نسبت به شخصیت بی‌ثبات ترامپ و پیامدهای تصمیمات خلق‌الساعه او برای امنیت ملی آمریکا ابراز نگرانی کرد.

ژنرال رابرت کهلر، مسئول سابق فرماندهی استراتژیک ارتش آمریکا نیز در این جلسه گفت با وجود رئیس‌جمهوری مانند ترامپ، از نظر او ارتش می‌تواند از دستورات او به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح – حتی اگر دستور حمله هسته‌ای باشد – سرپیچی کند.

برخی سناتورهای آمریکایی هم در این نشست خواستار طرح لایحه‌ای برای سلب اختیار صدور فرمان حمله هسته‌ای از رئیس‌جمهور شدند.

کورکر در خاتمه این نشست گفت فعلا از چنین لایحه‌ای حمایت نمی‌کند اما شاید ظرف چند ماه آینده سنا مجبور شود تغییر قانون اختیارات جنگی رئیس‌جمهور را به رای بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *