Skip to content

عقب نشینی محمد بن سلمان دربرابر قطری ها – عزیز موسوی

5 ماه ago

1 words

نافرمانی های قطر از برادر بزرگتر در شورای همکاری خلیج فارس آخر الامر صبر و شکیبایی محمدبن سلمان را پایان داد و عربستان ، امارات ، بحرین و مصر از 5 ژوئن 2017 ( 15 خرداد 96 ) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط با این کشور را قطع کردند و تمامی مرزهای زمینی ، هوایی و دریایی خود با قطر را هم بستند.
اعمال این تحریم ها خسارات زیادی به قطر ازجمله به خطوط هوایی این کشور وارد کرد اما بعد از تحریم ، ایران اجازه داد آسمانش برای انجام پروازهای قطری به ویژه پرواز به اروپا مورد استفاده قرار گیرد .
هر چند کارشناسان خصومت ال سعود و ال ثانی را یک اختلاف خانوادگی می دانستند وپیش بینی کردند که این اختلاف جدی نیست و بزودی یک مصالحه انجام خواهد گرفت اما رفته رفته پافشاری قطری ها برمواضع خود نشان داد این کشور از تحت الحمایتی برادر بزرگتر خارج شده است.
قطری ها هر چند در این درگیری نگاهشان بیشتر به حمایت ترکیه و غربی ها بویژه امریکا بود ولی اهمیت راهبردی ایران بناچار انها را واداشت تا ایران را هم جزء گزینه های اصلی خود قرار دهند.
از سوی دیگر ایران در برخورد با این چالش با رعایت اصول انسانی، اخلاقی همانطوریکه قبلا در ماجرای اشغال خاک کویت توسط صدام ، ایران نخستین کسی بود که اشغال کویت را محکوم کرد و مرزهای خود را به روی پناهجویان کویتی بازکرد این بار هم با باز کردن اسمان و بنادر خود از تکمیل محاصره این کشور همسایه جلوگیری کرد.
جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام کرده است افزایش تنش در شرائطی که منطقه از تبعات گسترده بحران تروریسم و افراط گرایی رنج می برد، به سود هیچ یک از دولت ها و ملت های منطقه نیست.
امروز قطر نشان داده است که شرط های مصالحه عربستان برایش قابل اجرا نیست و حاضر نیست زیر بار انها برود و روز به روز شرایط عادی را به کشور بازگردانده است .
هر چند که سرنوشت قطر بیشتر در دستان قدرت های بین المللی مانند امریکا، انگلیس، روسیه، و….است اماروند همکاری ها نشان از ان می دهد که مقامات قطری توانسته اند در این چالش از ظرفیت های بین المللی به نحو احسن بهره برداری کنند.
ادامه اختلافات مرزی ، قبیله ای، اقتصادی بویژه مالکیت چاه های گاز، حمایت قطری ها از اخوان المسلمین وگرایش به اروپا بویژه انگلیس، عدم اطاعت امپراطوری رسانه ای قطر، باعث شده تا محمد بن سلمان ،قطری ها را به عنوان دشمن شماره یک خود تلقی کند.
بطوریکه او و همپیمانانش از هشت ماه پیش جنگ شدید رسانه ای علیه دوحه راه انداختند وقطر را متهم به حمایت از تروریسم کردند .
همچنین اعلام برائت از ریشه وهابی خاندان حاکم آل ثانی و بی ارتباط دانستن ریشه این خاندان با جناح سعودی آن، ورود رسانه های سعودی واماراتی به فاز ضرورت سرنگونی جناح حاکم آل ثانی نشان می دهد اختلافات دیرینه میان قطر و ال سعود به این زودی ها حل نخواهد شد.
قطر به دلیل داشتن منابع انرژی فراوان وتوان اقتصادی بالا برخلاف برخی از کشورهای عربی نشان داد لزومی نمی بیند که در زیر سایه عربستان باشد .
از سوی دیگر با توجه به لابی‌های مختلف، سرمایه‌گذاری‌های بالقوه و بالفعل و ارائه تعهد لازم به ارتش ایالات‌ متحده، به‌نظر می‌رسد قطر توانسته با دولت دونالد ترامپ نیز پیوند مستحکمی برقرار کند .
به همین خاطر است که اخیرا رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا، قطر را یک شریک قدرتمند و دوستی قدیمی خواند.
جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات‌ متحده، قطر را هم شریکی خواند که برای مدت طولانی است که حامی آمریکا برای مسائل امنیتی منطقه بوده است. بویژه اینکه قطر با امضای توافق‌نامه مبارزه با تروریسم مورد ستایش ترامپ قرار گرفت.
این گفته‌ها را اگر با 8 ماه پیش مقایسه کنیم که این کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس از سوی کشورهای عربی با تحریم مواجه شد و دونالد ترامپ این کشور را متهم به حمایت از تروریسم در منطقه و جهان کرد ، خواهیم دید که مقامات قطری بازیگرانی قابل اعتنا در عرصه سیاست بین الملل هستند.
اکنون دیگر می توان قاطعانه گفت نقشه‌ براندازی حکام قطری توسط عربستان سعودی و امارات ‌متحده ‌عربی خنثی شده وتلاش چهار کشور عربی در جهت تحریم قطر، نتوانسته هیچ تغییر رفتاری درمقامات دوحه ایجاد کند، بلکه ارتباطات این کشور با بقیه نقاط دنیا نیز افزایش یافته است.
از سوی دیگر عربستان به ‌دلیل جنگ طولانی‌مدت خود با یمن روز به روز از عرصه های بین المللی مطرود شده و در حال حاضر به انزوا بین المللی نزدیک می شود. بویژه اینکه تابستان گذشته بن سلمان در ماجرای حبس سعد حریری و به زندان انداختن صدها شاهزاده باعث نگرانی همپیمانان غربی خود شد و تذکر تندی از سوی سران غربی بویژه امریکا دریافت کرد.
امروز دیگر از تهدید های شدید عربستان نسبت به قطر چیزی دیده نمی شود و می توان گفت رفته رفته محمد بن سلمان از مواضع خود عقب نشینی کرده بطوریکه مقامات ال سعود اخیرا گفته اند شاهد تغییرات مثبتی در رفتار قطر هستیم وریاض خواستار داشتن روابط طبیعی با قطر است.
محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواسته اند که برای حل این اختلاف وساطت کند.
گفته شده به همین خاطر در ماه های مارس و آوریل میلادی اینده ، ترامپ ترتیب گفت و گو میان سران سه کشور قطر، امارات وعربستان را در واشنگتن داده است.
واشنگتن می خواهد زمینه را برای نشست شورای همکاری خلیج فارس در تابستان سال آینده فراهم کند تا طرح صلح خاورمیانه و مقابله با ایران را تقویت کند .
درهمین زمینه یک مقام آمریکایی که رویترز نامی از او نبرده است، گفته است : امیدواریم اختلاف (کشورهای عرب خلیج فارس) پیش از نشست حل شود تا امکان بیشترین تمرکز بر نگرانی های راهبردی مثل ایران فراهم شود.
حال باید منتظر بود و دید که قطری ها بابت خسارت هایی که از تحریم های این کشورها دیده اند چه چیز را مطالبه خواهند کرد ودربرابر لطف ایرانیان در شکستن محاصره خفه کننده کشورشان چه راهبرد هوشمندانه ای را پیشه خواهند کرد.
——————————————
سردبیر شب ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *