Skip to content

قدرت نمایی پوتین در مقابله با آمریکا و اروپا

5 ماه ago

9 words

صراط: رئیس جمهور روسیه در سخنانی در مجلس فدرال روسیه که پنجشنبه شب انجام گرفت به معرفی دستاوردهای نظامی روسیه و نیز وضعیت سیاسی و اقتصادی این کشور اشاره کرد. پوتین ضمن انتقاد از راهبرد تسلیحاتی آمریکا گفت: موشک قاره پیما و جدید سرمت 11 هزار کیلومتر برد دارد و می‌تواند با عبور از قطب شمال و جنوب، هر نقطه‌ای روی زمین را هدف قرار دهد.همچنین موشک بالدار آوانگارد بردی نامحدود دارد و تحویل ارتش شده است.

به گزارش مرکز مطالعات آمریکا به نقل از الف، در این باره روزنامه العرب در تحلیلی نوشت: ولادیمیر پوتین با سخنرانی بی سابقه خود در مورد قدرت روسیه، بار دیگر فضای جنگ سرد را در اذهان تداعی کرد، بویژه با رونمایی وی از سلاح تازه ای که سامانه های دفاع هوایی غربی در آینده قادر به مقابله با آن نخواهد بود.

در واقع رئیس جمهور روسیه تلاش می کند ظرفیتهای این کشور برای مقابله با همکاری دفاعی کشورهای غربی را نشان دهد؛ چرا که دولتهای غربی در زمینه روابط نظامی با ایالات متحده بازنگری داشته و بر حجم بودجه های نظامی خود افزوده اند.

پوتین در جریان سخنرانی خود در روز پنجشنبه با رونمایی از سلاح اتمی جدید ساخت روسیه گفت این سلاح می تواند بر هر نقطه از جهان اصابت کند.

پوتین ضمن صحبتهای خود در نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری که احتمال پیروزی او در آن بسیار زیاد است، تصریح کرد: روسیه هر گونه حمله اتمی به هم پیمانانش را به منزله حمله به خود می داند و به سرعت به آن پاسخ می دهد.

این نحوه سخنرانی پوتین بازگشت تفکر جنگ سرد را منعکس می کند، در حالی که روسیه تلاشهای ایالات متحده برای تمرکز دوباره بر«خطر روسیه» را احساس کرده است، بویژه در سایه تحقیقات آمریکایی که تاثیر مسکو در تغییر مسیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان می دهد.

حتی در سوریه نیز دو طرف آمریکا و روسیه برای مقابله با سیاستهای یکدیگر تلاش می کنند، بخصوص در پی صحبتهای مسئولان روسی در مورد استقرار 20 پایگاه نظامی آمریکایی در مناطق سیطره کردها و یک پایگاه در نزدیکی تنف در جنوب سوریه.

دخالت روسیه در سوریه تبدیل به دغدغه ای در اروپا شده است و دستگاههای جاسوسی غربی برنامه هایی را برای مقابله با فعالیتهای سایبری روسی آغاز کرده اند.

در روز چهارشنبه وزیر خارجه روسیه ایالات متحده را متهم به تشویق اروپا برای استفاده از سلاح اتمی «غیر استراتژیک» علیه کشورش کرده و گفت: باقی ماندن سلاح اتمی آمریکا در اروپا عملیات خلع سلاح اتمی در جهان را دچار مشکل می کند.

روسیه بر این عقیده است که سلاح اتمی جدید بدلیل نگرانی هایی در مورد تغییر موازنه قوای نظامی در میدان اروپا می باشد و در واقع پاسخی است به دخالتهای غربی در سیاستهای روسیه.

به گفته تحلیلگران، قدرت روسیه برای تغییر مسیر حوادث به این شکل، غرب را غافلگیر کرده است؛ به این دلیل که پیش از این انتظار نداشت مسکو بتواند یک استراتژی امنیتی، رسانه ای و سایبری با این قدرت را اتخاذ کند.

استراتژی مذکور پوتین را قادر می سازد تا از حمایت از هم پیمانانش نیز سخن بگوید؛ همانطور که ایالات متحده در مورد دولتهای غربی چنین می کند.

به عقیده مسئولان روس، موسسات آمریکایی برای ایستادگی در مقابل روابط همکاری که ترامپ امیدوار بود بتواند با روسیه برقرار کند، عزمی جدی داشتند؛ در مقابل، پوتین نیز از لحنی تهدید آمیز استفاده کرده و خطاب به دولتهای غربی و آمریکا گفت: اکنون باید واقعیت تازه ای را در محاسبات خود در نظر داشته باشند و بدانند هر آنچه گفته شد، تنها برای ترساندن نیست.

از جمله سلاح های تازه ای که به گفته پوتین، در حال ساخت و یا آماده استفاده هستند، موشکهای بالستیک قاره پیما، کلاهکهای اتمی کوچک قابل حمل توسط موشکها، پهپادهای اتمی و سلاح های لیزری است.

رئیس جمهور روسیه در پایان سخنان خود اظهار داشت:«امیدوارم آنچه امروز گفتم هر تجاوزگرِ احتمالی را بیدار کند. هر گونه تحرک غیر دوستانه علیه روسیه، مانند استقرار سامانه ضد موشکی و ایجاد زیر بناهایی نظامی توسط ناتو، در نزدیکی مرزهای ما و نظیر این موارد، از دیدگاه نظامی مورد پذیرش نیست». 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *