Skip to content

مردم لبنان درباره حوادث خونبار فلسطین چه می گویند

2 ماه ago

0 words

به گزارش مرکز مطالعات آمریکا به نقل از ایرنا، همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم صهیونیستی و اشغال فلسطین که به «روز نکبت» معروف است، صهیونیست ها و آمریکایی ها مشغول دو کار هستند؛ نخست جشن انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی و دوم کشتار صاحبان اصلی فلسطین در غزه و سرکوب شان در کرانه باختری.
مردم لبنان، هفتاد سالی است که میزبان آوارگان فلسطینی هستند که از خانه و کاشانه خود بوسیله رژیم صهیونیستی بیرون رانده شده اند. در حدود نیم میلیون پناهجوی فلسطینی در چند اردوگاه در لبنان زندگی می کنند.
لبنانی ها، چه مسیحی، چه مسلمان، همیشه مخالف اشغالگری رژیم صهیونیستی بوده اند و خود تجربه 18 سال اشغال جنوب کشورشان را دارند.
اسرائیل در سال 1982 میلادی به لبنان حمله ور شد و نیمه جنوبی این کشور را اشغال کرد. سال ها جنایت کرد و خون بی گناهان را ریخت. از این رو، مردم لبنان به خوبی با احساس فلسطینیان آشنا هستند.
لبنانی ها به برکت مقاومت سرسختانه فرزندانشان در مقاومت، توانستند در سال 2000 اسرائیل را از سرزمین شان بیرون کنند. در تابستان سال 2006 رزمندگان حزب الله، طی 33 روز، در نبرد تن با تانک توانستند، هیمنه پوشالی رژیم صهیونیستی را در هم بشکنند و افسانه ارتش شکست ناپذیر اسرائیل را مانند تانک های مرکاوای آنها در دره ها و دشت های جنوب لبنان به آتش بکشند.
«سارا» دانشجوی لبنانی اهل جنوب لبنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بیروت، ضمن ابراز همدردی با ملت مظلوم فلسطین و محکوم دانستن جنایت های رژیم صهونیستی در حق غیرنظامیان، تاکید کرد: فلسطین و قدس متعلق به مردم آن است و با اراده الهی همیشه همینگونه خواهد ماند.
وی تنها راه حل را مقاومت دانست و افزود: اگر مقاومت نبود، اکنون چیزی به نام فلسطین باقی نمانده بود و همه آن سرزمین با نام اسرائیل شناخته می شد.
روز دوشنبه مراسم رسمی انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به ساختمان کنسولگری آمریکا در محله «ارنونا» در قدس اشغالی برگزار شد. همزمان، 76 کیلومتر آنسوتر در مرزهای شرقی غزه با فلسطین اشغالی، مردمی که هفت هفته است، تظاهراتی با نام «بازگشت بزرگ» را ترتیب داده اند، باری دیگر به این اقدام غیرقانونی آمریکا اعتراض کردند.
آنها با دستانی خالی از سلاح گرم و تنها با آتش زدن لاستیک و پرتاب سنگ، به موانع امنیتی کار گذاشته شده توسط صهیونیست ها نزدیک شدند، اما پاسخ شان گلوله های جنگی، بمب های آتش زا، و گازهای دودزا و خفه کننده بود.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین، 61 تن بر اثر حملات نظامیان تا دندان مسلح صهیونیست به تظاهرات کنندگان، به شهادت رسیدند و بیش از 2500 نفر دیگر زخمی شدند.
در میان شهدا، هم خبرنگار با جلیقه ضدگلوله خبرنگاری بود، و هم کودک چندماهه و هم جوانی که شب قبل از آن ازدواج کرده بود. یکی دیگر از شهدا نیز «احمد محمود الرنتیسی» فرزند شهید دکتر «محمود الرنتیسی» از رهبران پیشین جنبش حماس بود.
«پرلا» دختر مسیحی لبنانی، در گفت و گو با ایرنا، با ابراز تاسف از اقدام آمریکا در انتقال سفارت خود علی رغم همه مخالفت ها، گفت: باید یک قیام عربی شکل بگیرد و همه با همکاری با یکدیگر تحرکی نشان دهند تا قدس را آزاد کنیم.
او جنایت های اسرائیلی ها در حق مردم بی سلاح فلسطین را محکوم کرد و گفت: دیگر ظلم کافی است، دیگر این تعداد قربانیان و کشته ها بس است.
درحالی که آمریکا و اسرائیل دست به چنین جنایت هایی می زنند، رژیم های عربی تاکنون هیچ موضعگیری رسمی نداشته اند. بلکه در مواضع اخیر خود موجودیت رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخته اند و روابط پیدا و پنهان آنها با دولت جعلی صهیونیستی روز به روز بیشتر برملا می شود.
«الدیرانی» پیرمرد لبنانی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: همه چیز تقصیر حاکمان عرب است که گویی در خواب به سر می برند. هیچ کدام از آنان صدایش در نیامد. به خدا اگر می توانستم به فلسطینی ها می پیوستم اما حیف توانش را ندارم.
«عبدالامیر» هم در حالی که در ترافیک، پشت فرمان خودروی خود بود، با دیدن خبرنگار ایرنا، گفت: برای سران عرب، این بی تفاوتی دیگر طبیعی شده است، آنها به این جنایت ها اهمیتی نمی دهند.
وی افزود: قدس پایتخت ابدی فلسطین باقی خواهد ماند.
«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی روز دوشنبه خود به طرح شوم آمریکا برای پایان دادن به مساله فلسطین اشاره کرد و اظهار داشت: سه ضلع معامله قرن، ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان هستند، و سرنگونی یکی از آنان، کل طرح را به طور کامل از بین می برد.
خانم «زغیب» هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ما هرگز این طرح را نمی پذیریم، چرا که قدس برای ماست، نه برای آمریکا و یا اسرائیل. ما مخالف این اقدامات هستیم همانگونه که سید حسن نصرالله گفت.
خاورم**2054

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *