Skip to content

واشنگتن حمایت‌های خود از کُردهای سوریه را متوقف نخواهد کرد

8 ماه ago

55 words

«ابراهیم فراهانی»، کارشناس مسائل ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اعلام تغییرات در حمایت‌های آمریکا از حزب اتحاد دموکراتیک سوریه، با اشاره به اینکه واشنگتن به دنبال عقب انداختن دغدغه‌های امنیتی اردوغان است، بیان داشت: واشنگتن حمایت­‌های خود را از حزب اتحاد دموکراتیک سوریه متوقف نمی­‌کند.

وی با توجه به گفت‌وگوهای اردوغان و ترامپ در مورد حمایت­‌های واشنگتن از کردهای سوری در مذاکرات تلفنی طرفین گفت: مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه مطرح کرده است که ترامپ به اردوغان قول‌هایی داده مبنی بر اینکه ارسال سلاح به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه را متوقف می­‌کند.

کارشناس مسائل ترکیه با تأکید بر تفاوت اخباری که از سوی کاخ سفید و وزیر خارجه ترکیه در مورد حمایت­‌های آمریکا از PYD منتشر شده است، اشاره داشت: چاووش‌ اوغلو در حالی خبر از توقف کمک­‌های واشنگتن به حزب اتحاد دموکراتیک داد که کاخ سفید اعلام کرد آمریکا تغییراتی در این کمک‌های خود انجام می­‌دهد.

وی با اشاره به نوع موضع کاخ سفید در مورد حمایت­‌های واشنگتن از حزب اتحاد دموکراتیک تأکید کرد: موضع وزیر خارجه ترکیه و کاخ سفید دو موضوع متفاوت محسوب می­‌شود. آمریکایی­‌ها صراحتاً اعلام نکرده‌اند که اقدام به توقف حمایت­‌های خود می­‌کنند.

فراهانی با توجه به عدم حضور واشنگتن در مذاکرات مربوط به سوریه مطرح کرد: مذاکرات آستانه تقریباً مذاکرات موفقی محسوب می­‌شود. مذاکرات اخیر نیز با حضور سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در سوچی انجام شد. آمریکا بیشتر به دنبال این است که از محتوای مذاکرات اطلاع یابد.

وی با تأکید بر فاصله گرفتن آنکارا از غرب گفت: پوتین رابط اصلی مذاکرات سوچی بود. او بعد از دیدار با بشار اسد گزارشی به اسرائیل، عربستان و آمریکا ارائه کرد. واشنگتن همچنین به دنبال اطلاع از چرخش زیاد ترکیه به سمت شرق است.

کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به هدفی که آمریکا در قبال ترکیه دنبال می­‌کند، بیان داشت: واشنگتن تلاش می­‌کند اهرم‌های فشار خود را بر اردوغان افزایش دهد. محاکمه رضا ضراب در این چارچوب می­‌گنجد. گولن نیز همچنان قدرتمند است.

وی با توجه به هدف اردوغان از گفت‌وگوی اخیر با ترامپ تأکید کرد: عکس آتاتورک و اردوغان در یکی از رزمایش‌های ناتو در نروژ به عنوان سیبل قرار گرفت. این موضوع موجب واکنش اردوغان شد. از آنجایی‌که آمریکا در ناتو جایگاه نخست را دارد، ترکیه قصد دارد پیوند خود را با این کشور حفظ کند.

فراهانی با تأکید بر هدف واقعی واشنگتن از مطرح کردن اعمال تغییرات در حمایت­‌های خود از حزب اتحاد دموکراتیک سوریه اشاره داشت: آمریکا حمایت خود را از کردهای سوریه کاملاً قطع نمی­‌کند. به نظر می‌رسد مطرح‌شدن این موضوع بیشتر برای عقب انداختن دغدغه‌های امنیتی اردوغان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *