Skip to content

کودتای نافرجام بن سلمان علیه عبدالله اردنی

7 ماه ago

45 words

به گزارش مرکز مطالعات آمریکا به نقل از گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری «السوره‌» که به عنوان یک رسانه مستقل و معتبر شناخته می‌شود اواخر شب جمعه خبری منتشر کرد که برای ناظران غافلگیر‌کننده بود. بر اساس این خبر، ملک عبدالله پادشاه اردن سه برادر خود را از پست‌های ارشد فرماندهی نظامی برکنار کرده است. السوره نوشت: شاهزاده فیصل، شاهزاده علی و شاهزاده طلال سه برادر ملک عبدالله با رهبران عربستان سعودی برای طراحی کودتایی علیه شاه اردن در تماس بوده‌اند. بر اساس این خبر،‌ هر سه برادر ملک عبدالله هم‌اکنون در بازداشت خانگی قرار دارند.  آنچه باعث می‌شود خبر السوره از اعتبار بیشتری برخودار باشد، گزارش‌هایی است که اخیراً از تنش در روابط ریاض و امان منتشر شده است. به نظر می‌رسد محمد بن سلمان از اقدامات ملک عبدالله در واکنش به تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت رژیم صهیونیستی به قدس راضی نیست.

پایگاه خبری میدل‌ایست حدود سه هفته قبل فاش کرد: «عربستان و مصر به درخواست امریکا تلاش کردند مانع حضور محمود عباس و عبدالله دوم در اجلاس اخیر سازمان همکاری اسلامی در استانبول شوند که موفق نشدند.»‌ میدل‌ایست نوشت: «سلمان بن‌عبدالعزیز‌، پادشاه عربستان نیز پیش از برگزاری اجلاس سازمان همکاری اسلامی عبدالله دوم پادشاه اردن را به ریاض فراخواند و از وی خواسته بود در اجلاس استانبول شرکت نکند تا از میزان اهمیت اجلاس کاسته شود، اما پادشاه اردن خلاف این خواسته سلمان بن‌عبدالعزیز‌، ریاض را به مقصد استانبول ترک کرد که این اقدام وی عصبانیت عربستان را به دنبال داشت.»  ‌اردن که به عنوان قیم بیت‌المقدس شناخته می‌شود نقش مهمی در اجرایی شدن تصمیم اخیر ترامپ دارد؛ تصمیمی که اسناد و گزارش‌های زیادی وجود دارد که بر اساس توافق محمد بن سلمان با جراد کوشنر داماد ترامپ گرفته شده است. ناظران معتقدند جامعه اردنی به شدت به موضوع فلسطین به‌ویژه قدس حساس است و هرگونه اقدام حمایتی ملک عبدالله از تصمیم ترامپ می‌تواند عواقب خطرناکی برای تاج و تخت وی در داخل داشته باشد.

هنوز معلوم نیست که بر اساس چه محاسباتی محمد بن سلمان تصمیم گرفته در اردن از طریق کودتا ملک عبدالله را برکنار کند اما این اولین بار نیست که شاهزاده 32 ساله عربستان دست به ماجراجویی‌های خارج از عرف می‌زند و با شکست مواجه می‌شود. تقریباً دو ماه قبل محمد بن سلمان با به گروگان گرفتن سعد حریری تلاش کرد برادر وی را جایگزین نخست‌وزیر لبنان کند اما این اقدام ولیعهد سعودی نتایج معکوسی در پی داشت. همچنین می‌توان به فتنه سعودی‌‌‌ها برای نزدیک کردن علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور پیشین و متحد سابق انصارالله به سمت خود اشاره کرد که در عرض کمتر از 72 ساعت با کشته شدن صالح این توطئه سعودی‌‌‌ها ناکام  ماند.

منبع: جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *