مشکلات پس دادن بلیت برای ایرانیانی که از مسافرت منصرف شده اند

اخبار امریکاشیوع سریع ویروس کرونا در ایران سبب شد تا سفرها هم لغو شود و در همین رابطه شب گذشته، محمد مسیحی، دربار راه و شهرسازی این کانتری طی ابلاغیه‌ای اعلام کرد شرکت های ریلی و هواپیمایی حقوق گرفتن خسارت کنسلی را ندارند.

به منبع سایت ما به گفته از تسنیم ، مسیحی گفته بود اگرچه مردم به راحتی می‌توانند بلیت‌های خریداری شده را بدون پرداخت قیمت، کنسل کنند، اما کسی نباید از این مسئله نگرانی داشته باشد؛ به این معنا که اگر مسافران نمی‌خواهند بلیت خود را کنسل کند، می‌توانند آن را به بلیت اوپن تبدیل کرده و هر زمانی که بخواهند، با همان بلیت به مسافر بروند.

پول بلیت‌ها در حساب آژانس‌ها نیست

حالا بازیگران صنعت گردشگری آنلاین برای استرداد وجه بلیت تحت فشار کاربران خود قرار گرفته‌اند. این مخبره واکنش مدیران پلتفرم‌های آنلاین گردشگری و آژانس‌های مسافرتی را به همراه داشت چرا که به گفته آن‌ها، برگشت قیمت کنسلی بلیت‌ها در اختیار آژانس‌ها یا پلتفرم‌های آنلاین مسافرتی نیست و آن‌ها بعد از پرداخت قیمت بلیت توسط مشتری، مبلغ بلیت را به شکل پیش‌پرداخت به شرکت‌های هواپیمایی یا نمایندگان چارترکننده آن‌ها می‌پردازند و در نتیجه مسئولیت برگرداندن قیمت کنسلی برعهده این ایرلاین‌ها و مجموعه‌های چارتر کننده وابسته است.

در همین رابطه حمیدرضا اشجع، مدیر عامل مستربلیت می‌گوید: آژانس‌های مسافرتی مطابق بخشنامه‌ تامین کننده عمل می‌کنند و قیمت هرگز دست آژانس‌ها نیست و همه بر اساس بخش‌نامه‌ای است که به هواپیمایی‌ها اعلام می‌شود. در حالت عادی در صورت کنسل شدن بلیت، جریمه گرفتن و به شرکت‌های هواپیمایی داده می‌شود.

اما در حال حاضر با توجه به ابلاغیه دربار راه کنسل شدن بلیت‌ها شامل قیمت نمی‌شود، اشجع در این‌باره می‌گوید: چند ساعت بعد بخشنامه‌ای از سوی وزارت راه به باس شرکت هواپیمایی کشوری داده شد و این شرکت بخشنامه را به شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد؛ این بخش‌نامه به مرور به طور کامل اجرا می‌شود و قیمت به مردم باز می‌گردد.

این در حالی است که باتوجه به بسته شدن مرزهای هوایی به مقاصد محدود شده ناشی از کرونا، این روزها که می‌توانست روزهای اوج فروش برای آژانس‌های مسفرتی و پلتفرم‌های گردشگری آنلاین باشد با افزایش استرداد بلیت روبرو شده‌اند و این مسئله آن‌ها را با چالش تامین مالی روبرو خواهد کرد.

با توجه به حجم کار، بازگرداندن قیمت‌ها چند روزی طول می‌کشد

ساسان نایب، مدیرعامل فلایتیو هم در گفت‌وگو ضمن تایید این مسئله می‌گوید: بعد از دستوری که از دیروز صبح داده شد، با توجه به اینکه ما بخشی از مسئله هستیم، تمام سعی‌مان را انجام دادیم و با هواپیمایی کشوری مکالماتی داشتیم که این دستور را ابلاغ کنند؛ اما قصد گیرنده اصلی در این زمینه شرکت هواپیمایی وزارت راه است و که باید این دستور را به خطوط هواپیمایی ابلاغ کنند.

نایب با بیان اینکه در حال حاضر در حال ابلاغ به ایرلاین‌ها است که کنسلی‌ها شامل جریمه نشود، بیان می‌دهد: با این وجود حجم کاری که الان به ما محول شده است حجم سرسام آوری است و چندین و چندهزار بلیت باید محاسبه شود.

او تمدید می‌دهد: اما با توجه به وظیفه‌ای که داریم این کار در حال انجام است و شرکت برای انجام این امر به صورت شبها‌روزی باز است و حتی تیم‌های ما به صورت دو شیفت در حال فعالیت هستند. با این حال آنقدر حجم بلیت‌ها زیاد است که حتی از جهت بانک برای استرداد تمام وجه‌ها با معضلاتی روبه‌رو هستیم چون استردادها باید به صورت آنلاین انجام شود و خود بانک هم برای این کار محدودیت‌هایی دارد.

مدیرعامل فلایتیو در پایان تاکید می‌کند: ما با فشردگی هرچه تمام‌تر در حال انجام این کار هستیم اما طبیعی است که با توجه به حجم کار، این مسئله چند روزی طول بکشد.

پول بلیت‌های کنسل شده مسافران هنوز در حساب ایرلاین‌هاست

آنچه از سخنان مدیران پلتفرم‌های گردشگری آنلاین و آژانس‌های مسافرتی می‌توان نتیجه گرفت این است که مبلغ بلیت‌های فروخته شده در حساب ایرلاین‌ها و نمایندگان چارتری‌ آنهاست و با بخش‌نامه وزارت راه و شهرسازی و ابلاغیه شرکت هواپیمایی کشوری، باید درگام اول منتظر بازپرداخت مبالغ بلیت‌ها از ایرلاین‌ها و چارترکنندگان به آژانس‌های مسافرتی و در گام دوم از آژانس‌ها به مسافرانی که بلیت خودشان را استرداد کرده‌اند باشیم. فرایند زمان‌بری که گام اول آن هنوز شروع نشده است.

آخرین آمار درباره شیوع ویروس کرونا در ایران

کیانوش جهانپور، رییس اطلاع رسانی وزارت پزشکی ایران اعلام کرد که از دیروز تا دیروز ۴۴ مورد نو ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده که ۴ نفر فوت کردند.

وی افزود، در مجموع آمار مبتلایان ویروس کرونا در ایران به ۱۳۹ نفر رسیده و ۱۹ نفر فوت شدند.

یروس کرونا علاوه بر۳۰ منطقه و منطقه چین، به شماری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرده است.

 

0/5 ( 0 نظر )
اخبار امریکا
روشن کردن میلیون ها شمع در هند به نشانه اتحاد در برابر کرونا + ویدئو

میلیون ها شمع در هند به عنوان نشانه وحدت در مبارزه با کروناویروس در بالکن منازل روشن شد. به منبع سایت ما، میلیون ها شمع و لامپ شامگاه یکشنبه در کلیه شهرها و روستاهای هند به عنوان سمبل وحدت این کانتری در مبارزه با کروناویروس روشن شد. شهروندان به خواسته …

اخبار امریکا
ابتلای یک دانشجوی ایرانی در مسکو به کرونا

https://cdn1.img.ir.sputniknews.com/images/611/52/6115230.jpg Sputnik Persian https://cdn2.img.ir.sputniknews.com/i/logo.png Sputnik https://cdn2.img.ir.sputniknews.com/i/logo.png https://ir.sputniknews.com/russia/202004056198108-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%88-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-/ سفارت جمهوری مسیحی ایران در روسیه از ابتلای یک دانشجوی ایران در مسکو به بیماری کرونا ویروس خبر داد. به منبع سایت ما سفارت ایران در روسیه در بیانیه ای اعلام نمود که با توجه به انتشار اخباری مبنی بر مثبت اعلام شدن …

اخبار امریکا
تمدید ممنوعیت برگزاری نماز جماعت در روسیه

تا تاریخ ۳۰ آوریل مسلمانان روسیه نمی توانند نماز جماعت برگزار کنند. به منبع سایت ما، اداره معنوی مسلمانان روسیه اعلام نمود که بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، نماز جماعت در تا اخیر ماه آپریل برگزار نمی شود. اداره معنوی مسلمانان روسیه با نشر یک خبری منبع داد که …